Na današnji dan prije 55 godina, 7. ožujka 1970., Dubrovnik je doživio jednu od svojih najtežih prometnih nesreća
Tramvaj broj 5, koji je prometovao na relaciji Pile – Lapad, izletio je iz tračnica i survao se u park na Pilama. U nesreći je smrtno stradala jedna osoba, dok ih je 14 bilo ozlijeđeno.
Tramvaj je samo dva dana prije nesreće prošao generalni servis te je bio pripremljen za nadolazeću sezonu. Međutim, tog jutra ušao je u najstrmiji dio trase iza Stare bolnice prevelikom brzinom. Vozač Čedo Mičeta pokušao je zakočiti svim dostupnim kočnicama – motornom, parkirnom i elektromagnetnom, ali tramvaj je već dosegnuo toliku brzinu da je na Pilama iskočio iz tračnica.
.jpg)
Magistar konzervacije-restauracije Jan Mark Novalija, jedan od restauratora dubrovačkog tramvaja, podsjetio je na detalje ove nesreće:
"Tramvaj broj 5 koji se survao u park na Pilama dva dana prije nesreće prošao je generalni servis te je bio uređen za nadolazeću sezonu. Na najstrmiji dio trase iza Stare Bolnice kola su ušla prevelikom brzinom te je došlo do proklizavanja, a vozač Čedo Mičeta u tim je trenucima, vjerojatno shvativši i sam da nešto nije u redu pokušao kočiti svim vrstama kočnica (motornom, parkirnom, elektromagnetnom) ali su kola već dobila takvu brzinu da su na Pilama iskočila iz tračnica, a gdje su se zaustavila vidljivo je na fotografiji. Sreća u nesreći je bila da su se kola br. 5 po dolasku na Pile nagnula udesno, jer da nisu sudarila bi se s čekaonicom pred kojom su ljudi čekali tramvaj, pa bi broj unesrećenih vjerojatno bio mnogo veći", kazao je.
"Komisija iz Zagreba koja je obavila očevid utvrdila je da su kola broj 5 bila tehnički potpuno ispravna, te je po svemu sudeći uzrok bio ljudski faktor. U obzir treba uzeti i loše stanje pruge na toj dionici, što je bio rezultat nezainteresiranosti tadašnje gradske uprave da održava tramvajski promet, te nezavidne financijske situacije poduzeća 'Tramvaj', kojem su banke u iščekivanju ukinuća opetovano ustezale kredite za održavanje", dodaje.

Tragični događaj samo je ubrzao odluku o ukidanju tramvajskog prometa, koji je službeno obustavljen 20. ožujka 1970. godine. Dubrovnik se tada okrenuo razvoju autobusnog prometa, prilagođavajući se potrebama sve intenzivnijeg turizma i širenju grada.
Upravo danas, simbolično na godišnjicu nesreće, u tijeku je obnova jednog od starih dubrovačkih tramvaja, čime se nastoji očuvati dio gradske povijesti. Kako izgleda obnova pogledajte u fotogaleriji.