Dobro je znati: Evo zašto odjeća ne miriše iako smo stavili omekšivač
pretežno oblačno, vjetrovito
trenutno vrijeme
DUBROVNIK
21.2°C
Vrijeme za 09.10.2024.
09.10.2024. Danas
Max. 20°C Min. 17°C
Vrijeme za 10.10.2024.
10.10.2024. Cet
Max. 23°C Min. 19°C
Vrijeme za 11.10.2024.
11.10.2024. Pet
Max. 22°C Min. 18°C
Dežurna ljekarna
Dežurna ljekarna
Ljekarna Gruž
CHF
CHF
0,941000
GBP
GBP
0,837780
USD
USD
1,098200
Dobro je znati: Evo zašto odjeća ne miriše iako smo stavili omekšivač
26.09.2024 | Lifestyle
OVO SU KLJUČNI KORACI!

Dobro je znati: Evo zašto odjeća ne miriše iako smo stavili omekšivač

Autor: Libero Portal
Foto: Pixabay
Mnogi će se složiti da nema ljepšeg osjećaja od svježine čistog rublja, ali ponekad nam se čini kao da odjeća ne miriše iako smo stavili najdraži omekšivač

Ako ste se zapitali zašto omekšivač ne daje željeni efekt, možda ste propustili neke ključne korake u procesu pranja. U nastavku otkrijte na što biste trebali obratiti pozornost i kako možete poboljšati miris svoje odjeće, prenosi Zadovoljna.

 

Perilica

 

Ako perilica nije temeljito očišćena ili se u njoj nakupilo ostataka deterdženta i omekšivača, oni mogu blokirati pravilan protok i spriječiti da vaša odjeća upije miris.

 

Zato je redovito održavanje perilice ključno. Isperite odjeljak za deterdžent, očistite filtar i radite to barem jednom mjesečno. Upotreba bijelog octa za dezinfekciju također može pomoći u uklanjanju nakupljenih nečistoća, a pomaže i da vaša odjeća dobije svjež miris.

 

Količina omekšivača

 

Iako mnogi vjeruju da više omekšivača znači intenzivniji miris, previše omekšivača može imati suprotan učinak. Kada stavite previše omekšivača, perilica ga ne može pravilno isprati, pa se nakupi u tkanini, što može dovesti do toga da odjeća izgleda i miriše prljavo.

 

Ključ je u pravilnom doziranju i upotrebi omekšivača u točnoj fazi pranja. Pokušajte dodati omekšivač tek nakon prvog ciklusa pranja, kada perilica uzme novu vodu. Na taj će način tkanina bolje upiti miris, koji će trajati dulje.

 

Tkanina

 

Nisu sve tkanine prikladne za omekšivač. Na primjer, sintetički materijali često ne upijaju omekšivač na isti način kao prirodne tkanine. Isto vrijedi i za traper – proizvođači preporučuju da traperice perete bez omekšivača jer omekšivač može oslabiti vlakna i učiniti da se tkanina rasteže, a boja brže ispire.

 

 

Tvrda voda

 

Tvrda voda može biti još jedan uzrok lošeg mirisa nakon pranja. Mineralne naslage u tvrdoj vodi mogu ometati djelovanje omekšivača, što znači da vaša odjeća neće mirisati kako ste očekivali. U tom slučaju pokušajte koristiti proizvode za omekšavanje vode ili deterdžente prilagođene takvim uvjetima.

 

Osim toga, ako birate kratke ili hladne programe pranja, omekšivač možda neće imati dovoljno vremena ili topline da se ravnomjerno raspodijeli po odjeći. Pranje na nižim temperaturama nije uvijek najbolje za postizanje mirisa svježe opranog rublja.

 

Savjeti kako poboljšati miris rublja

 

Bijeli ocat – Odličan prirodni saveznik u pranju. Dodatkom octa u perilicu uklonit ćete ostatke deterdženta i omekšivača te omogućiti svježiji miris.

 

Brzo sušenje – Ne ostavljajte rublje u perilici nakon pranja. Brzo sušenje spriječit će nakupljanje vlage i pojavu plijesni, koja može uništiti svjež miris omekšivača.

 

Redovito čišćenje perilice – Održavajte svoju perilicu čistom, uključujući ladicu za deterdžent i filtar, kako biste spriječili nakupljanje prljavštine.

 

Eterična ulja – Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili citrusa u deterdžent kako biste pojačali miris rublja.

 

Soda bikarbona – Još jedan sjajan način za uklanjanje neugodnih mirisa je korištenje sode bikarbone. Osim što omekšava tkanine, može neutralizirati tvrdokorne mirise.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Ocijenite članak
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Zatvori
Pošalji