11 namirnica koje nikad ne treba držati u hladnjaku
umjereno oblačno
trenutno vrijeme
DUBROVNIK
17.3°C
Vrijeme za 29.03.2024.
29.03.2024. Danas
Max. 19°C Min. 15°C
Vrijeme za 30.03.2024.
30.03.2024. Sub
Max. 21°C Min. 14°C
Vrijeme za 31.03.2024.
31.03.2024. Ned
Max. 20°C Min. 18°C
Dežurna ljekarna
Dežurna ljekarna
Ljekarna Gruž
CHF
CHF
0,976600
GBP
GBP
0,855100
USD
USD
1,081100
11 namirnica koje nikad ne treba držati u hladnjaku
06.10.2022 | Lifestyle
SAVJET

11 namirnica koje nikad ne treba držati u hladnjaku

Autor: Libero Portal
Foto: Pixabay
Hladnjak je predivan izum bez kojeg nam hrana ne bi mogla stajati dulje i ostati nepokvarena i svježa

Međutim, zbog toga smo često skloni tome da u hladnjak trpamo i namirnice kojima tamo nije mjesto i koje će upravo tako brže propasti.

 

Niže temperature ne samo da utječu na brže kvarenje nekih namirnica, nego one pritom gube hranjive vrijednosti i pripadaju.

 

Neke je namirnice bolje držati na sobnoj temperaturi, a mi vam donosimo popis 11 stvari koje nikad ne biste trebali spremiti u hladnjak.

 

Kruh

 

Premda je ovo često predmet rasprave, molekule škroba vrlo se brzo kristaliziraju na niskim temperaturama zbog čega kruh propada puno brže. Postaje tvrd, gumen i bez okusa.

 

Ako imate previše kruha, smrznite ga jer u ledu može stajati oko mjesec dana.

 

Sirovi krumpiri

 

Generalno, krumpiri bi setrebali čuvati u smočnici, ali ne na preniskim temperaturama. Također, ne voli direktno sunce, a i stručnjaci savjetuju da se čuva u papirnatoj vrećici jer plastika zadržava vlagu.

 

Rajčice

 

Rajčice na sobnoj tempraturi nastavljaju dozrijevati pa ćete, ako ih smjestite u frižider, zaustaviti taj proces. Tako se može pokvariti okus, a i niske temperature joj oštećuju kožu.

 

Med

 

Med je prirodni konzervans i zato se ne treba držati u hladnjaku. Na niskim temperaturama se kristalizira pa ako želite tekući med, uvijek ga držite na sobnoj temperaturi.

 

Avokado

 

Avokado se u principu kupuje još tvrd i treba im još nekoliko dana na sobnoj tempraturi dok ne sazriju. Jedini slučaj kad biste ga trebali držati u hladnjaku, jest taj ako kupite već jako zreli avokado, a nećete ga još jesti, onda ga spremite u hladnjak.

 

Lubenice

 

Cijelu lubenicu je puno bolje čuvati na sobnoj temperaturi nego u hladnjaku jer će joj niske temperature promijeniti okus, teksturu i boju. Na sobnoj temperaturi ona također, kao i neko drugo voće, dozrijeva, a u hladnjaku se preporuča čuvati tek nakon što je razrezana.

 

Češnjak

 

Možda to niste znali, ali u hladnjaku se češnjak jako brzo može pokvariti i postaje sklon plijesni. Zato ga treba držati na mračnom mjestu i nikako ga ne držati u plastičnoj vrećici.

 

Jagode

 

Suprotno raširenom vjerovanju jagode je najbolje držati na kuhinjskoj plohi, ne na direktnom suncu. U hladnjaku, naime, upijaju višak vode i vlage pa se tako lakše kvare i gube slatkoću.

 

Luk

 

I luk će pokupiti vlagu iz hladnjaka zbog čega će izgubiti prepoznatljivu teksturu i brže će popljesniviti.

 

Kava

 

Hladnjak će uništiti okus kave i stoga nema baš nikakvog razloga da je ondje čuvate. Kavu u hladnjaku možete iskoristiti za nešto drugo. Naime, ako vam je nešto predugo stajalo u hladnjaku i ako se osjeti jak miris, stavite nekoliko žlica mljevene kave na tanjurić i preko noći u hladnjak – kava bi trebala pokupiti sve neugodne mirise.

 

Svježi začini

 

Baš kao kava, i svježi začini mogu izgubiti aromu u hladnjaku. Osim toga, na niskim će temperaturama pokupiti vlagu i izgubiti okus, piše Tom’s guide.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Ocijenite članak
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Zatvori
Pošalji