Nakon neuspjelih pregovora s Vladom, tri školska sindikata najavila su jednodnevni štrajk koji će se održati sljedeći tjedan
Točan datum bit će objavljen 48 sati prije početka štrajka. Sindikati ističu kako je do štrajka došlo zbog neispunjenih zahtjeva za poboljšanje materijalnog i nematerijalnog statusa zaposlenih u obrazovanju.
Pet ključnih zahtjeva sindikata
Predstavnici sindikata ističu kako su pred Vladu izašli s pet zahtjeva. Tri od njih odnose se na poboljšanje materijalnog statusa zaposlenika, dok su preostala dva vezana uz nematerijalna pitanja.
Među glavnim zahtjevima su:
🔸Povećanje osnovice plaće za 10 %, što bi zadovoljilo formalno-pravne okvire legitimnosti štrajka.
🔸Redefiniranje koeficijenata kroz Uredbu o koeficijentima, čime bi se riješio problem neadekvatnih plaća u sustavu obrazovanja i znanosti.
Nematerijalni zahtjevi uključuju:
🔸Izuzimanje obrazovnog sustava iz sustava ocjenjivanja.
🔸Odgodu frontalnog uvođenja reforme strukovnog obrazovanja te sistematizaciju radnih mjesta u znanosti i visokom obrazovanju.
Iako je Vlada bila spremna prihvatiti nematerijalne zahtjeve, postavila je uvjet potpisivanja Dodatka I. Temeljnog kolektivnog ugovora (TKU), čime bi sindikati izgubili mogućnost štrajka. To je za njih bilo neprihvatljivo.
Sindikati: "Štrajk je krajnja mjera"
Antun Vidak, međužupanijski povjerenik Školskog sindikata Preporod, ističe kako su sindikati na prvom sastanku mirenja bili spremni na kompromis te bi ih zadovoljilo prihvaćanje tri od pet zahtjeva. No, kako Vlada nije pristala na to, sindikati smatraju da im nije ostao drugi izbor osim štrajka.
"Štrajk je uvijek krajnja konzekvenca i ultimativna forma pritiska kako bi se drugu stranu primoralo na nastavak pregovora," naglašava Vidak.
Sindikati tvrde da nisu željeli doći do ove situacije te su proteklih godinu i pol dana konstantno upozoravali na probleme i pozivali na njihovo rješavanje. Međutim, kako kažu, Vlada nije pokazala spremnost za dijalog, zbog čega su sada prisiljeni na radikalne mjere.
Hoće li Vlada popustiti pod pritiskom štrajka, ostaje za vidjeti u nadolazećim danima.