Zašto biste se uvijek trebali nasmiješiti psu?
vedro
trenutno vrijeme
DUBROVNIK
14.1°C
Vrijeme za 19.04.2024.
19.04.2024. Danas
Max. 17°C Min. 12°C
Vrijeme za 20.04.2024.
20.04.2024. Sub
Max. 16°C Min. 9°C
Vrijeme za 21.04.2024.
21.04.2024. Ned
Max. 16°C Min. 8°C
Dežurna ljekarna
Dežurna ljekarna
Ljekarna Kod zvonika
CHF
CHF
0,970400
GBP
GBP
0,856280
USD
USD
1,067900
 Zašto biste se uvijek trebali nasmiješiti psu?
20.02.2018 | Zanimljivosti
NAKLONOST I POVJERENJE

Zašto biste se uvijek trebali nasmiješiti psu?

Autor: Libero Portal
Foto: www.neoteo.com
Psi neprestano prate ekspresiju našeg lica i u skladu s njim reagiraju

Kako se stječe naklonost i povjerenje između psa i čovjeka, pitanje je koje je mučilo i znanstvenike. Istraživanje koje su proveli stručnjaci sa Sveučilišta u Helsinkiju pokazalo je da psi neprestano prate ekspresiju našeg lica i u skladu s njim reagiraju.

Osobama koje su doživjele neugodno iskustvo i neočekivanu reakciju psa vrlo vjerojatno nije jasno zašto je do toga došlo. Na koji način psi prate ponašanje ljudi pitanje je koje je zanimalo znanstvenike.

U istraživanju koje je provelo Sveučilište Helsinki došlo je do saznanja da hormon oksitocin vodi glavnu ulogu u interakciji između pasa i ljudi. Naklonost i povjerenje između psa i čovjeka stječe se vrlo jednostavno, a to je ekspresijom lica –osmijehom, pri čemu se otpušta "hormon ljubavi" oksitocin. 

Kako bi potvrdili tu tvrdnju, istraživači su odlučili provesti eksperiment u kojem su skupini pasa prikazali slike nasmijanih i ljutitih lica na zaslonu računala. Kako će pas reagirati na prikazanu fotografiju, izmjereno je pomoću uređaja za praćenje očiju. 

Prema dosadašnjim saznanjima znanstvenika, psi se obično fokusiraju na najzanimljiviji aspekt svake situacije, poput prijetećih podražaja u zastrašujućoj situaciji. Prepoznavanje i tumačenje prijetnji način je na koji pas reagira instinktivno i presudan je osjećaj koji mu omogućava njegovo preživljavanje. 
Suočeni s nasmijanim licima, psi se nisu osjećali ugroženo i reagirali su pozitivno na prizor nasmijanog čovjeka. Čini se da hormon oksitocin utječe na ono što pas vidi i kako doživljava ono što vidi, kaže istraživač Sanni Somppi

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Ocijenite članak
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Zatvori
Pošalji