Današnji Svjetski dan voda pruža nam priliku da se osvrnemo na bogatu povijest vodoopskrbe u Dubrovniku, gradu koji je još u 15. stoljeću prepoznao važnost osiguravanja pitke vode za svoje stanovnike
Zbog svog položaja na bezvodnom terenu, Dubrovnik je od svojih početaka imao izazove s opskrbom vode. Stanovnici su gradili cisterne i bunare za skupljanje kišnice, no to nije bilo dovoljno za rastuće potrebe grada. U ljetnim mjesecima, voda se često dopremala brodovima iz Mlina ili Rijeke dubrovačke.
Kako bi trajno riješili problem opskrbe vodom, Veliko vijeće je 2. lipnja 1436. godine donijelo odluku o izgradnji vodovoda koji bi doveo izvorsku vodu iz Šumeta u grad. Za realizaciju ovog projekta angažirani su majstori iz južne Italije, Onofrio de la Cava i Andreucius de Tramonete de Bulbito. Vodovod je pušten u rad 1438. godine, bio je dug 11.700 metara i prolazio je donjim padinama Srđa, kroz područje poznato kao Kono. Ovaj sustav je omogućavao protok od 70 litara vode u sekundi, a nagib od Šumeta do rezervoara Mlini iznosio je 0,6%.
Voda je iz rezervoara Mlini punila veliku cisternu u tvrđavi Minčeta, odakle je prirodnim padom tekla do dvije javne česme unutar gradskih zidina: Velike Onofrijeve česme izgrađene 1440. godine i Male Onofrijeve česme iz 1442. godine. Ovaj sustav je bio pomno održavan, a za njegovo čuvanje bili su zaduženi posebni nadzornici. Kazne za oštećenje ili neovlašteno korištenje vodovoda bile su izuzetno stroge; primjerice, onome tko bi otvorio ili začepio kanal, zbog čega bi se voda razlijevala ili poremetio njezin tok, prijetilo je odsijecanje desne ruke.
Stari dubrovački vodovod služio je gradu sve do početka 20. stoljeća, kada je postepeno zamijenjen modernijim sustavima. Danas, dubrovački vodovod obuhvaća 320 km vodovodne mreže, a u njegovom sklopu nalazi se 41 vodosprema, 18 crpnih postaja i 11 hidroforskih postrojenja. Glavni izvor vode za Dubrovnik danas je rijeka Ombla, poznata kao najkraća europska rijeka, čija se voda preko crpne stanice Ombla transportira do grada.